HAZU: Svečano proglašeni novi članovi

Zoran Milanović Zoran Milanović

Novi članovi Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) – 17 redovitih, šest dopisnih i 15 članova suradnika, svečano su proglašeni u četvrtak u Knjižnici HAZU u Zagrebu.

Predsjednik HAZU-a akademik Velimir Neidhardt u prigodnom je govoru podsjetio na djelovanje HAZU-a od osnutka 1861. do danas i na njezino poslanje.

Naglasio je kako je tradicija Akademije da ne zalazi u blizinu politike jer smatra štetnima prijeporna suprotstavljanja u hrvatskom društvu.

Reklama

No, postoji granica kad poslanje HAZU-a kao svijesti i savjesti hrvatskoga naroda nalaže zaštitu njegove identitetske opstojnosti, dodao je.

HAZU se posljednjih godina obratio javnosti s nekoliko važnih izjava kojima je, u skladu sa svojim poslanjem, reagirao na najvažnija pitanja koja se tiču očuvanja hrvatskog nacionalnog identiteta.

Velik odjek u Hrvatskoj i u susjednim zemljama, istaknuo je, imali su Prilozi za zaštitu hrvatskih nacionalnih interesa prilikom pregovora Republike Hrvatske s BiH, Crnom Gorom i Srbijom u pogledu njihova ulaska u EU.

– Na tom tragu svi daljnji mogući scenariji različitih ugroza koji se pripremaju, primjerice crnogorska manipulacija jasenovačkim mitom, dočekat će Akademijine reakcije, kao što je bilo zajedničko obraćanje s Maticom hrvatskom pod nazivom Nastavak srpske jezične i kulturne agresije na Hrvatsku, hrvatski jezik i književnost, poručio je predsjednik HAZU-a akademik Neidhardt.

Podsjetio je da se Akademija javnosti obratila i Izjavom u povodu tobožnjeg međunarodnog priznanja čakavskog jezika te aktivno sudjelovala u procesu donošenja Zakona o hrvatskom jeziku.

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti objavila je stajališta o demografskoj krizi u Hrvatskoj, o seizmičkoj aktivnosti i njezinim implikacijama, o prijetnji sraza turizma i uništavanja hrvatskoga djevičanskog prostora i o osiguranju provedbe javnih arhitektonsko-urbanističkih natječaja u Hrvatskoj, rekao je akademik Neidhardt.

Ukupno HAZU ima 327 članova, od kojih 57 žena

Također, Akademija je prihvatila i javnosti predložila Mjere za smanjenje negativnih utjecaja klimatskih promjena, neodgovornog gospodarenja i drugih antropogenih učinaka na biološku raznolikost Jadranskog mora.

HAZU danas ima 136 redovitih članova, 110 dopisnih članova i 81 člana suradnika. Među 136 akademika 19 je žena, što je dosad najveći broj akademkinja, dodao je predsjednik HAZU-a.

Ukupno HAZU ima 327 članova, od kojih 57 žena, rekao je, naglasivši da HAZU danas ima pet dopisnih članova koji su dobitnici Nobelove nagrade, a u članstvu je bilo još 15 danas pokojnih nobelovaca.

Novi redoviti članovi HAZU-a su – u Razredu za društvene znanosti Jasna Čapo, Nevenka Čavlek, Robert Matijašić i Igor Mikecin; u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti Nikola Basarić i Hrvoje Buljan; u Razredu za prirodne znanosti Marijan Herak; u Razredu za književnost Miro Gavran, Dražen Katunarić i Helena Sablić Tomić; u Razredu za likovne umjetnosti Gordana Bakić; u Razredu za glazbenu umjetnost i muzikologiju Srećko Bradić, Olja Jelaska i Krešimir Seletković; te u Razredu za tehničke znanosti Stanislav Kurajica, Jurica Sorić i Zvonimir Šipuš.

Novi dopisni članovi HAZU-a su: Sunčica Čanić iz SAD-a u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti; Csaba Győrgy Kiss iz Mađarske u Razredu za književnost; Francisco Javier Juez Gálvez iz Španjolske u Razredu za filološke znanosti; Danica Kragić Jensfelt iz Švedske u Razredu za tehničke znanosti; Dimitri Krainc iz SAD-a u Razredu za medicinske znanosti; Katarina Livljanić iz Švicarske u Razredu za glazbenu umjetnost i muzikologiju.

Novi članovi suradnici HAZU-a su – u Razredu za društvene znanosti Vladimir Arčabić, Igor Borzić i Lovro Kunčević: u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti Ivan Halasz; u Razredu za prirodne znanosti Danijel Belušić, Melita Peharda Uljević i Nikica Šprem: u Razredu za medicinske znanosti Alan Ivković; u Razredu za filološke znanosti Ivan Andrijanić i Kristina Štrkalj Despot; u Razredu za književnost Suzana Coha i Mario Kolar; u Razredu za likovne umjetnosti Davor Bruketa i Ivana Franke; te u Razredu za glazbenu umjetnost i muzikologiju Ivan Josip Skender.

Uime izabranih članova zahvalila se akademkinja Helena Sablić Tomić koja je istaknula da je glas HAZU-a jasan, argumentiran, kritičan, ozbiljan i odgovoran.

– Takvim ste ga činili vi, akademkinje i akademici, pa se nadam da ćemo i mi pridonijeti njegovu razumijevanju, ne bi li se izdignuo iznad konfuzije koju često susrećemo u današnjim javnim prostorima, rekla je akademkinja Sablić Tomić.

Izvor: HRT

Add a comment

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Reklama