U Saboru o istražnom povjerenstvu o COVID-u i cestovnom prometu

Sabornica Sabornica

Hrvatski sabor nastavlja rad raspravom o vladinom prijedlogu izmjena Zakona o prijevozu u cestovnom prometu i o prijedlogu 17 oporbenih zastupnika da se osnuje istražno povjerenstvo o radu Stožera i drugih institucija za vrijeme pandemije COVID-a.

Izmjenama Zakona o prijevozu u cestovnom prometu predlaže se ograničenje trajanja korištenja unajmljenih vozila koja su registrirana i stavljena u promet u drugoj državi na najviše dva uzastopna mjeseca nakon čega ga je potrebno registrirati po nacionalnim propisima.

Također, ograničava se broj unajmljenih vozila na maksimalno 25 posto u ukupnom broju vozila kojima se obavlja djelatnost te se ujedno ograničava korištenje takvih vozila za prijevoz za vlastite potrebe.

Reklama

Prijedlogom se pojednostavljuje postupak usklađivanja voznih redova javnog linijskog prijevoza putnika u unutarnjem cestovnom prometu, te uređuje obavljanje djelatnosti automatiziranog cestovnog prijevoza putnika.

Omogućava se i obavljanje unutarnjeg prijevoza putnika, odnosno kabotaža temeljem EU dozvola.

Zastupnici će potom raspraviti i prijedlog 17 oporbenih zastupnika da se osnuje istražno povjerenstvo o radu Stožera civilne zaštite i drugih institucija za vrijeme pandemije COVID-19.

Cilj povjerenstva bio bi utvrditi sve eventualne nezakonitosti, nedopuštene utjecaje, pogodovanja i političke pritiske na rad Stožera i drugih nadležnih institucija tijekom pandemije, kao i sve okolnosti nabave cjepiva i razloge donošenja odluka Vlade kojima je nabava medicinske opreme i usluga izuzeta od primjene Zakona o javnoj nabavi i proglašena tajnom.

Također bi se istraživalo na temelju kojih znanstvenih spoznaja je Stožer donio odluke o ograničenju kretanja na početku epidemije, odluku o prebacivanju škola na online nastavu i koje su institucije procjenjivale količine cjepiva koje treba nabaviti.

Inicijativu o osnivanju istražnog povjerenstva pokrenuo je Most, a potpisima podržali zastupnici Hrvatskih suverenista i stranke Pravo i pravda, kao i nezavisni Josip Jurčević, Nino Raspudić i Marija Selak Raspudić. Inicijativu su podržali i neki zastupnici s lijevog spektra, Anka Mrak Taritaš (GLAS), Marijana Puljak i Viktorija Knežević (Centar), Dalija Orešković (DOSIP) i Ivica Baksa (NPS).

Do kraja tjedna Sabor će raspraviti još šest točaka, među kojima u srijedu prijedlog zakona o provedbi europske uredbe o tržištima kriptoimovine kojoj je cilj zaštita ulagatelja, uspostavljanje regulatornog okvira, kao i nadzor nad izdavanjem kriptoimovine i pružanjem takvih usluga.

Izvor: HRT

Add a comment

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Reklama