Ujedinjeno Kraljevstvo: Konzervativcima presudili prijezir i nepoštovanje prema građanima

Ilustracija Ilustracija

Promjenu vlasti i povijesni potop konzervativaca u Ujedinjenom Kraljevstvu, komentirao je za središnji Dnevnik HRT-a dekan Fakulteta za međunarodne odnose i diplomaciju Sveučilišta Libertas Ivan Grdešić. Ustvrdio je kako je manjak empatije te prijezir prema običnom stanovništvu presudio konzervativcima.

– Četrnaest godina koje je prošlo pod vlašću konzervativaca pod pet premijera koji su se izredali – napravilo je mnogo problema u britanskom društvu. Neke smo već čuli: kriza životnog standarda, inflacija, nedostatak stanovanja i kriza u nacionalnom zdravstvenom sustavu te migrantska kriza, rekao je.

To je, kako kaže, jedna grupa problema zbog koje su platili ovakvu cijenu.

Reklama

– Druga se odnosi na način vladanja, kultura vlasti konzervativaca – gdje se prema građanima često odnosilo s prijezirom, minimalnim poštovanjem njihovih interesa i minimalnom empatijom, ustvrdio je.

Referirao se na druženja Borisa Johnsona u prostorijama vlade za vrijeme “lockdown-a”.

– Odnos prema stanovništvu je također zgadio konzervativnu politiku ljudima i nije čudo što je ostvaren ovakav rezultat na izborima, dodao je.

“Starmer će imati ozbiljnog posla”

Grdešić tvrdi kako će novi premijer Keir Starmer imati puno posla, ali i da mu je olakotna okolnost velika većina u parlamentu.

– On će imati ozbiljnog posla. Vidimo da ga se prihvatio na samom početku mandata. Prvo treba riješiti probleme u javnim službama, zdravstvu, stanovanju, obrazovanju i migracijama, rekao je.

Naglasio je kako je cijeli “Brexit” bio zasnovan na smanjenju migracija, a “danas je migracija – ilegalna i legalna mnogo veća, nego što je bila ranije”.

Ustvrdio je kako novi premijer ima unaprijed pripremljene politike koje su spremane godinama.

– Spremne su na stolu za implementaciju, a njegova većina u parlamentu daje mu legitimitet da se brzo i odlučno toga prihvati, da mora slušati ucjene koalicijskih saveznika, dodao je.

Posljedice “Brexita” i vanjska politika

Ustvrdio je kako je “Brexit” doveo do sve većih problema u Ujedinjenom Kraljevstvu.

– Mnogo toga danas vidimo da je “Brexit” u smislu problema – ojačao. Donio je i neke nove probleme koji su prvenstveno vezani uz poslovanje, gospodarstvo, financije i trgovinu, rekao je.

Istaknuo je kako je britanskim gospodarstvenicima otežao poslovanje te “podijelio ideološki i vrijednosno obitelji i Britaniju te izazvao niz kulturnih, ali i stvarnih novčanih i financijskih problema”.

– Više od 60 posto ljudi danas misli da je to bilo pogrešna odluka. Zanimljivo je da su konzervativci najviše izgubili u onim područjima koja su bila najsklonija “Brexitu”. Oni su za tu svoji povijesno pogrešnu odluku kažnjeni politički, istaknuo je.

Ipak, priznaje Grdešić, konzervativcima se ne može zamjeriti izdašna pomoć Ukrajini te je takve postupke bivše vlade istaknuo kao svjetlu točku.

– Mora se priznati konzervativcima je da su čvrsto stali u obranu Ukrajine i to je jedna svjetla točka konzervativne politike prema Europi i svijetu, ustvrdio je.

Grdešić smatra kako će se ista politika nastaviti i dalje budući da Ujedinjeno Kraljevstvo ima konzistentnu politiku prema Europi, SAD-u i Kini.

– Mnogo toga će ostati isto s blagim promjenama, zaključio je Grdešić.

Izvor: HRT

Add a comment

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Reklama