U ruskoj sjeveroistočnoj regiji Jakutiji lokalni znanstvenici provode autopsiju vuka zamrznutog u permafrostu oko 44 000 godina, otkriće za koje kažu da je prvo takve vrste.
Tijelo vuka koje su slučajno pronašli mještani u okrugu Abiskij u Jakutiji 2021. godine znanstvenici tek sada detaljno ispituju.
– Ovo je prvo svjetsko otkriće grabežljivca iz kasnog pleistocena. Star je oko 44 000 godina i nikada prije nije bilo takvih nalaza, rekao je Albert Protopopov, voditelj odjela za proučavanje faune mamuta na Jakutskoj akademiji za znanost.
Stiješnjena između Arktičkog oceana i ruskog arktičkog dalekog istoka, Jakutija je ogromno područje močvara i šuma veličine Teksasa, od čega je oko 95% prekriveno vječnim ledom.
Poznato je da zimske temperature u regiji padaju i do -64 stupnja Celzija.
– Obično su biljojedi ti koji uginu, zaglave u močvarama, smrznu se i stignu do nas u cjelini. Ovo je prvi put da je pronađen veliki mesožder, rekao je Protopopov.
– Iako nije neobično pronaći tisućljećima stare lešine životinja zakopane duboko u permafrostu, koji se polako topi zbog klimatskih promjena, vuk je poseban, rekao je Protopopov.
– Bio je to vrlo aktivan grabežljivac, jedan od većih. Nešto manji od špiljskih lavova i medvjeda, ali vrlo aktivan, pokretljiv grabežljivac, a bio je i strvinar, dodao je.
Za Artjoma Nedolužka, direktora razvoja u laboratoriju za paleogenetiku na Europskom sveučilištu u Sankt Peterburgu, vukovi ostaci nude rijedak uvid u Jakutiju od prije 44 000 godina.
– Glavni cilj je razumjeti čime se taj vuk hranio, tko je bio i kakav je odnos s onim drevnim vukovima koji su nastanjivali sjeveroistočni dio Euroazije, rekao je.
Izvor: HRT